داروهای مضر

مصرف داروی سرفه و سرماخوردگی برای کودکان مضر است‌
نویسنده : محمدحسین - ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ تیر ،۱۳۸٩
 
مصرف داروی سرفه و سرماخوردگی برای کودکان مضر است‌
جام جم آنلاین: پژوهشگران هشدار دادند که داروهای سرفه و سرماخوردگی می‌توانند تاثیر مضر و خطرناکی روی کودکان بر جای بگذارند. با توجه به نتایج پژوهش اخیر، متخصصان توصیه می‌کنند که پزشکان باید درباره استفاده از این داروها که خطرات بالقوه دارند با والدین مشورت کنند.
در این تحقیق که از سوی پژوهشگران شبکه داروهای اورژانس به سرپرستی دکتر کاترین اودونل در بیمارستان اطفال بوستون انجام گرفته، استفاده از داروهای قابل تجویز بدون نسخه پزشک موسوم به داروهای اوتی‌سی در کودکان زیر 2 سال را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.

این پژوهشگران دریافتند که از هر 3 کودک زیر 2‌سال و مبتلا به برونشیت، به یک کودک داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه پزشک در مدت یک هفته قبل از رساندن کودک به بخش اورژانس خورانده شده است.

برونشیت یک بیماری عفونی در مجاری تحتانی دستگاه تنفسی است که با آبریزش بینی، سرفه شدید و خس‌خس سینه و یا حتی دشواری در تنفس توام است.

با توجه به نتایج بررسی‌ها در این تحقیق نسبت به استفاده از داروهای فوق در کودکان زیر سن 2‌سالگی هشدار داده شده است.

همچنین کارخانه تولیدکننده این داروها و سازمان غذا و داروی آمریکا در نظر دارند روی برچسب‌های دارویی هشدارهایی را برای کنترل استفاده از داروهای فوق در کودکان منتشر کنند.

دکتر اودونل دراین‌باره اظهار کرد: ما در تلاش هستیم تا علاوه بر استفاده از برچسب‌های هشداردهنده بررسی کنیم که آیا والدین و پزشکان به جای استفاده از این داروها به روش‌های درمانی دیگر و جایگزین روی می‌آورند؟

با توجه به این واقعیت که فرمول‌های عادی و غیرفشرده از داروهای سرفه و سرماخورگی بدون نیاز به نسخه پزشک قابل دسترسی هستند، لذا محققان، پزشکان را تشویق می‌کنند که حتما در مورد تاثیرات احتمالی مخرب این داروها بر روی کودکان با تمام والدین مشورت کنند و اطلاع‌رسانی گسترده در این زمینه در بین پدرها و مادرها صورت گیرد.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که عواملی چون مراقبت‌های روزانه از کودکان، تماس با دود سیگار، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و نیز وجود علامت خس‌خس سینه با استفاده زیاد از داروهای «اوتی‌سی» ، سرفه و سرماخوردگی توام بودند.